tu:

Twoje leady nie zamieniają się w klientów? Te 3 błędy burzą Twoją sprzedaż

Blog

Żonglowanie leadami może być jak gra w rzutki na karuzeli – kiedy już myślisz, że masz wszystko pod kontrolą, okazuje się, że docelowy punkt znów Ci umknął. Jeżeli czujesz, że Twoje leady uciekają Ci przez palce, zamiast zamieniać się w stałych klientów, być może powinieneś przemyśleć swoją strategię. Przedstawiam Ci trzy najczęstsze błędy, które mogą burzyć Twoją sprzedaż, jak prawdziwy buldożer w starciu z budynek z wadami konstrukcyjnymi.

Tags

Nasza wiedza specjalistyczna
05 lipca 2023
Błąd 1: "Jutro to zrobię" - Odroczenia to nie jest Twój przyjaciel

Czy zdarzyło Ci się kiedyś powiedzieć „Zadzwonię do tego leada jutro”? Czy jutro przyszło? Czy jutro kiedykolwiek przychodzi? W świecie leadów „jutro” to przepis na porażkę. Wyobraź sobie, że jesteś na randce i po całym wieczorze pełnym chemii i iskrzenia, mówisz swojemu potencjalnemu partnerowi: „Zadzwonię do Ciebie za tydzień.” Jak myślisz, ile szans masz na drugą randkę?

 

 

Twoje leady są jak gorące bułeczki prosto z pieca – najlepsze, gdy są świeże. Odpowiedz jak najszybciej, zanim Twój lead ostygnie, lub co gorsza, znajdzie kogoś innego, kto poda mu gorącą kawę.

Błąd 2: Monolog zamiast dialogu - Słuchaj, a nie tylko mów

Czy zdarzyło Ci się kiedyś być na spotkaniu, gdzie jeden z uczestników mówił bez przerwy, nie dając nikomu innemu szansy na wypowiedź? Było nudno, prawda? Tak samo czują się Twoje leady, gdy mówisz, mówisz i mówisz, nie dając im szansy na wyrażenie swoich myśli i potrzeb.

 

Leady to nie tylko potencjalni klienci, ale przede wszystkim ludzie. Ludzie, którzy mają swoje potrzeby, oczekiwania i pytania. Zamiast traktować rozmowę jako jednokierunkową autostradę, postrzegaj ją jako dwukierunkową drogę, na której obie strony mają coś do powiedzenia.

Błąd 3: Przesadna natarczywość - Mniej znaczy więcej

Jesteś zdesperowany, aby zamknąć sprzedaż. Rozumiem. Ale czy kiedykolwiek słyszałeś powiedzenie „mniej znaczy więcej”? Czasem zbyt dużo nacisku może odstraszyć Twoje leady zamiast ich przyciągnąć. To jak próba zdobycia serca osoby, którą lubisz, poprzez obsypując ją wiadomościami i prezentami każdego dnia – szybko to może się stać przytłaczające.

 

Cierpliwość jest cnotą, zwłaszcza w świecie sprzedaży. Pokaż swoim leadom, że szanujesz ich proces decyzyjny i daj im przestrzeń do przemyślenia Twojej oferty. Pamiętaj, że dobry sprzedawca to taki, który potrafi równoważyć między byciem dostępnym a byciem natarczywym.

 

Podsumowując, jeżeli chcesz poprawić swoje statystyki i zamieniać więcej leadów w klientów, zacznij od unikania tych trzech błędów. Przestań odkładać na jutro, zacznij słuchać swoich leadów i daj im trochę przestrzeni. Pamiętaj, sprzedaż to nie tylko o leadach i cyfrach, to przede wszystkim o budowaniu trwałych relacji. Bo przecież, jak mawia stary, dobry marketingowy żart, leady to nie wszystko, liczy się happy end!