tu:

Praca zdalna wydajniejsza o 46%? Musisz zrobić te rzeczy…

Blog

Dla jednych spora wygoda, dla innych przykry obowiązek, czyli praca zdalna. Ostatnie lata mocno wpłynęły na sposób w jaki wykonujemy swoje zawodowe obowiązki i nie da się ukryć, że światowa pandemia mocno maczała w tym swoje palce. Wielu pracodawców niejako przymuszonych sytuacją, decydowali się odesłać swoich pracowników do domów, aby tam przed swoimi komputerami robili wszystko to, co na co dzień w biurze.

Tags

Strefa konsultanta
16 października 2022

Nie da się ukryć, że codzienne przebywanie w atmosferze biura dość radykalnie różni się od sytuacji, w której musisz zmotywować się, aby te same obowiązki wykonywać w swoich czterech ścianach. Spora część osób nie do końca radzi sobie z przejściem w tryb pracy zdalnej i nie ma się czemu dziwić. Jest to trudne i wymaga odpowiedniego nastawienia oraz tzw. higieny pracy w domu. Istnieją jednak pewne czynności i sposoby na to, aby i w domu być równie produktywnym co w biurze.

Odizoluj się od bodźców, które mogą Cię rozpraszać

Jeśli choć przez jeden dzień pracowałeś zdalnie znasz te sytuacje, kiedy myślałeś – zrobię sobie herbatę, albo – czas zrobić pranie. Dzwonek do drzwi? Muszę otworzyć bo to pewnie coś ważnego. O nie… kosz jest pełny – muszę wynieść śmieci. Takich pułapek jest wokół nas multum, po czym okazuje się, że przez cały dzień zrobiliśmy niewiele, a może nawet nic. Co jest dalej? Później musisz pracować do późnego wieczora, ponieważ Twoje zadania na dziś nie zostały skończone. Ty jesteś zmęczony i sfrustrowany, a Twój przełożony podobnie.

 

Można sobie z tym poradzić. Nie jest to łatwe, jednak zadbaj o odpowiednią izolację od wszelkich bodźców. Powiadom domowników, że w określonych godzinach nie jesteś do ich dyspozycji. To czas, kiedy skupiasz się tylko i wyłącznie na pracy. Jeśli masz gabinet zaaranżuj go tak, aby wokół Ciebie nie było żadnych rozpraszaczy. Telewizora, kosza na pranie, Twoich ulubionych przedmiotów, jak np. instrumenty muzyczne, a nawet Twój prywatny smartfon. To wszystko przydatne i ważne rzeczy, ale nie teraz. Nie w momencie, kiedy masz skoncentrować się wyłącznie na swoich obowiązkach zawodowych.

Pracuj ustaloną ilość czasu

Wprawdzie jest już godzina 16:00 i powinieneś skończyć, jednak został Ci jeszcze jeden raport. O proszę… ktoś chce, żebym wysłał mu wytyczne do projektu, a jeśli już tu siedzę, to jeszcze ustalę sobie zadania na jutro. Organizacja to przecież podstawa… o nie! Patrzysz na zegarek, a tam 21:00. No właśnie. Tak się często kończy praca zdalna, która nie jest kontrolowana. Siedzimy w domu i czasami ciężko nam po prostu postawić kropkę, wyłączyć komputer i przejść z trybu pracy, do trybu odpoczynku.

 

To bardzo trudne, kiedy masz wiele zadań na głowie, ale staraj się zamykać swoje obowiązki w wyznaczonych godzinach. Warto wrócić do nich rano ze świeżą głową. Praca po kilkanaście godzin nie dość, że bardzo męczy organizm, to jeszcze zabiera nam czas na tak bardzo ważny etap regeneracji. Istnieje duże ryzyko, że rano wcale nie będziesz wypoczęty, a Twoja efektywność nie będzie taka, jak byś oczekiwał. To reakcja łańcuchowa, którą ciężko zatrzymać, ponieważ jej inicjatorem i jedyną osobą, która może ją przerwać jesteś Ty sam.

 

Zadbaj o dobry kontakt i komunikację

Podczas pracy z domu, jedyne osoby, które Ci towarzyszą to Twoi bliscy, współmałżonek, dzieci, rodzice albo rodzeństwo. Nie jest to jednak nikt, kto pracuje dla Twojej firmy i kto realizuje wspólnie z Tobą projekty. Zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważne jest posiadanie wystarczających informacji na temat tego, jakie są wymagania wobec Ciebie? Czasami warto o coś dopytać, jednak nie zawsze jest to łatwe, kiedy nie możesz podejść i porozmawiać. 

 

Najlepiej, jeśli firma, która decyduje się na pracowników zdalnych ma świetnie rozbudowany system komunikacji. To wideorozmowy, komunikatory online oraz telefoniczne rozmowy, kiedy tylko jest to konieczne. Jeśli w Twojej firme tego breakuje, koniecznie zwróć na to uwagę swoim przełożonym. Na pewno docenią Twoje zaangażowanie.

 

W InvoCall możesz pracować zdalnie z każdego miejsca na świecie, a kultura pracy w trybie full remote jest u nas bardzo rozwinięta. Chcesz poznawać ludzi, zarabiać pieniądze, rozwijać się i pracować bez ograniczeń lokalizacyjnych? Zgłoś się do nas i wystartuj w procesie rekrutacyjnym. Wejdź i poznaj szczegóły.